LUKOVSKA BANJA- Bol u vratu pogađa 10% do 20% odraslih osoba i često se javlja kao posledica povreda, nepravilnog držanja ili degenerativnih promena. Statistike pokazuju da su žene i starije osobe sklonije ovom problemu.
O uzrocima i faktorima rizika, dijagnozi, lečenju i oporavku u Lukovskoj banji, piše dr Marija Đurković, lekar u ovoj banji.
Bol u vratu (cervikalgija)
Bol u vratu (cervikalgija), je čest simptom koji narušava kvalitet života i može da ometa svakodnevne aktivnosti obolelog. Cervikalgija može biti akutna (traje od nekoliko dana do šest nedelja) ili hronična (traje duže od tri meseca).
Bol u vratu pogađa 10% do 20% odraslih osoba i često se javlja kao posledica povreda, nepravilnog držanja ili degenerativnih promena. Statistike pokazuju da su žene i starije osobe sklonije ovom problemu.
Uzroci i faktori rizika
Vrat podržava težinu glave i omogućava širok spektar pokreta, što ga čini podložnim bolovima i povredama. Bol u vratu može biti izazvan različitim faktorima uključujući:
- Povrede – najčešće nastale usled saobraćajnih nesreća ili sportskih povreda
- Nepravilno držanje tela – tokom rada, posebno u sedećem položaju, često dovodi do bolova u vratu (pri radu za računarom, može izazvati napetost u mišićima vrata i ramenog pojasa)
- Stres i napetost – emocionalni stres može dovesti do mišićnih spazama i bola u vratu
- Degenerativne promene – oboljenja zglobova vratnog dela kičmenog stuba, kao što su osteoartritis, spondiloza ili hernija diska
- Kompresija nerava
- Osteoporoza i reumatoidni artritis
Bol u vratu može biti različitog intenziteta i karaktera. Može biti: tup i dugotrajan, u vidu probadanja, u vidu pečenja, može da se širi od vrata do ramena ili ruku. Praćen je ukočenošću u vratu, ramenima i gornjem delu leđa, nemogućnošću okretanja vrata ili naginjanja glave, osećajem utrnulosti, peckanja ili bockanja (poput igle) u ramenima ili rukama a nekada i glavoboljom.
Dijagnoza
Dijagnoza cervikalgije postavlja se kroz detaljan medicinski pregled, koji obuhvata:
- Anamnezu – razgovor sa pacijentom o istoriji bolesti, povredama, načinu života i simptomima
- Kliničku sliku – procena bola, ukočenosti, obima pokreta vrata i snage mišića
- Radiološke i laboratorijske analize
Lečenje cervikalgije
Lečenje bola u vratu zavisi od uzroka i težine simptoma, a obuhvata različite pristupe:
- Farmakološko lečenje: mišićni relaksansi, nesteroidni antizapaljenjski lekovi…
- Fizikalna terapija: kineziterapija, hidro-kineziterapja, peloidoterapija-terapija blatom
laseroterapija, različite vrste elektroterapija, magnetoterapija, ultrazvučna terapija, ekstenziona terapija…
Lukovska Banja
Lukovska banja je specijalizovana za lečenje bolesti koštano-zglobnog sistema i nudi prirodne tretmane koji mogu doprineti poboljšanju simptoma cervikalgije. Boravak u banji može značajno uticati na:
- Smanjenje bola i upalnih procesa
- Povećanje pokretljivosti
- Bržu regeneraciju tkiva
Kombinacija medicinskog tretmana i korišćenja prirodnih lekovitih svojstava banje može dovesti do značajnog poboljšanja zdravlja i smanjenja bolova kod pacijenata sa cervikalgijom.
Moj predlog je da Planinka plati specijalizaciju doktorima medicine. Ipak je specijalista strucanjak za odredjenu oblast a i pacijenti sa specificnim zdravstvenim tegobama bi bili daleko bolje sagledani od strane lekara specijaliste.
Lako ce oni da plate, al retko ko hoce posle specijalizacije da ostane u banji da radi. Ipak specijalizacija trazi mnogo ucenja i napora da bi neko posle ostao u bilo kojoj banji iz svo duzno postovanje prema banjama.
Izvini mala, bi li na trenutak stala.