BlaceDruštvoKuršumlijaPoslednje VestiProkupljeŽitorađa
Saveti proizvođačima maline i jagode

Na teritoriji Topličkog okruga zasadi maline se u zavisnosti od nadmorske visine i lokaliteta nalaze u fazi od mirovanja do glavni pupoljak počinje da raste (BBCH 00-03).
U zavisnosti od lokaliteta, orezivanje malina je u toku ili tek predstoji. Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da se izdanci sa zadebljanjima od malinine muve galice (Lasioptera rubi) orežu do osnove, kao i izdanci sa simptomima kestenjaste pegavosti izdanaka maline (Didymella applanata), sušenja izdanaka maline (Leptosphaeria coniothirium).
Nakon sprovedenih agrotehničkih mera, orezivanja i vezivanja izdanaka maline, u cilju dezinfekcije rana od rezidbe i smanjenja infektivnog potencijala prouzrokovača bolesti, poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje hemijski tretman nekim od preparata na bazi bakra:
Cuprozin 35 WP (a.m bakar-oksihlorid) u koncentraciji 0,35%
Cuprablau Z 35 WP (Cu iz bakar-oksihlorida) 0,35 %
Everest, Blauvit ultra (a.m. bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,4%.
U cilju suzbijanja prezimljujućih formi insekata i grinja, preporučuje se i primena preparata na bazi mineralnog ulja (Galmin) u koncentraciji 2%. Izvođenje tretmana se preporučuje kada je temperatura vazduha iznad 8 stepeni uz što veći utrošak vode da rastvor prodre do svih mesta prezimljavanja štetnih organizama.
Što se tiče jagoda zasadi na otvorenom se u zavisnosti od lokaliteta i nadmorske visine nalaze u fazi od mirovanja (lišće poleglo i delovi uginuli) do faze tri lista razvijeno (BBCH 00-13).
Na većini parcela, uklanjanje starog lišća od prošle godine tek predstoji, dok je na pojedinim lokalitetima uklanjanje starog lišća u toku, pri čemu se skidaju svi prezimeli, suvi i sveži listovi, vodeći računa da se centralni pupoljak ne ošteti. Preporuka poljoprivrednim proizvođačima da se staro, suvo i inficirano lišće odstrani do osnove, iznese van zasada i spali. U ovom periodu se sprovodi i rezidba bočnih prirasta (krunica) ili glava koje se pojavljuju u većem broju u drugoj i trećoj godini gajenja jagode.
U cilju dezinfekcije zasada i smanjenja infenktivnog potencijala patogena, nakon sprovedenih agrotehničkih mera i uklanjanja starog lišća preporučuje se hemijski tretman zasada jagode nekim od preparata na bazi bakra:
Curenox 50 WP (a.m. Cu iz bakar-oksihlorida) u količini 1,5-2 kg/ha ili
Cuprablau Z 35 WP (a.m. Cu iz bakar-oksihlorida) u količini 1,5 kg/ha.
Tretman je najbolje sprovesti u najtoplijem delu dana, po mirnom i suvom vremenu!